Opis
Naziv: Aetheroleum Melissa Officinalis
Izgled biljke: To je višegodišnja biljka poreklom iz Južne Amerike, a uspešno se plantažno uzgaja na našem geografskom području. Kod biljke se koriste listovi ili nadzemni deo biljke pre cvetanja
Poreklo: Srbija
Proces dobijanja etarskog ulja: Destilacija vodenom parom.
Osobine ulja: Zlatno žuta tečnost, lakše od vode, jak citrusni miris.
Upotreba: Etarsko ulje matičnjaka je bogato terpenima i flavonoidima pa upravo zbog toga ima izrazito antimikrobno delovanje. Prisustvo aldehida je odgovorno za izrazito antivirusno delovanje Zbog prisustva geraniala i citranala od svih etarskih ulja ima najpovoljniji efekat na CNS, koristi se kod anksioznosti, depresije , a primenu ima i u prevenciji Alchajmerove bolesti, nesanice, migrena, problema u PMS-u, za poboljšanje pamćenja i koncentracije. Objavljene su kliničke studije koje pokazuju hipoglikemijsko dejstvo matičnjaka u TIP2 dijabetesa tako što dovodi do smanjenja periferne senzitivnosti ćelija na glukozu i inhibira proces glukoneogeneze u jetri.
Zbog antimikrobnog i protivupalnog efekta koristi se kod različitih upalnih procesa na koži, kao i za uklanjanje crvenila.
Način primene: Lokalno i inhalacijom, oralna primena u malim koncentracijama 1-2 kapi razblažena u 12g nosećeg ulja ili razmućen u dve kašičice meda.
Lokalna primena – Utrljavanje na delove tela obuhvaćene crvenilom. Može se dodavati u masažna ulja zbog opuštanja i prijatnog mirisa koji ima. Obavezno razblažiti u nekom neutralnom hladno ceđenom ulju (bademovo, maslinovo, jojobino…) i to 9 kapi ulja matičnjaka u 30ml ulja.
Upotreba u difuzerima: Dodaju se 2-4 kapi u aroma difuzer. Inhalacijom u difuzerima postiže se najbolji sistemski efekat matičnjaka , na ceo organizam kod anksioznosti, glavobolja, nesanice…
Kontraindikacije: trudnice i dojilje, deci do 2 god zabranjena lokalna primena, oboleli od epilepsije
Recenzije
Još nema komentara.